Syllabus

Details of Different Courses Taught
Course No. Course Title Credits
AGRO-111 Principal of Agronomy 1+1=2
AGRO-112 Agricultural Meteorology 1+1=2
AGRO-113 Introductory Agriculture(Ancient heritage, Agricultural scenario and gender equity in Agriculture) 1+0=1
BOT-111 Environmental Science 1+1=2
SSAC-111 Introduction to Soil Science 2+1=3
PATH-111 Introductory Plant Pathology 1+1=2
HORT-111 Production Technology of Fruit Crops 2+1=3
EXTN-111 Fundamentals of Rural Sociology and Educational Psychology 2+0=2
ASDS-111 Livestock Production and Management 1+1=2
MATH-111 Mathematics (Deficiency Course) 1+1=2(NC)
LANG-111 Comprehension and Communication Skills in English 1+1=2(NC)
PHY-EDN-111 Physical Education 0+1=1(NC)

AGRO-124 Water Management including Micro-irrigation 2+1=3
SSAC-122 Soil Chemistry, Soil Fertility and Nutrient Management 2+1=3
MIBO-121 Agricultural Microbiology 2+1=3
BOT-122 Principle of Genetics 2+1=3
ECON-121 Principles of Agricultural Economics 2+0=2
EXTN-122 Dimensions of Agricultural Extension 1+1=2
ENGG-121 Fundamentals of Soil and Water Conservation Engineering 1+1=2
STAT-121 Statistics 1+1=2
NSS/NCC-121 National Service Scheme / National Cadet Corps 0+1=1(NC)


AGRO-235 Field Crops- (I) (Kharif Crops) 2+1=3
AGRO-236 Practical Crop Production (I) (Kharif Crops) 0+1=1
BOT-233 Agricultural Microbiology 2+1=3
BOT-234 Crop Physiology 2+1=3
PATH-232 Principles of Plant Pathology 2+0=2
ENTO-231 Insect Morphology and Systematic 2+1=3
HORT-232 Production Technology of Vegetables and Flowers 1+1=2
ENGG-232 Introduction to Computer Application 1+1=2
ECON-232 Production Economics and Farm Management 1+1=2
AGRO-247 Field Crops- (II) (Rabi Crops) 2+1=3
AGRO-248 Practical Crop Production (II) (Rabi Crops) 0+1=1
BOT-245 Breeding of field and horticultural crops 2+1=3
SSAC-243 Manures, Fertilisers and Agrochemicals 2+1=3
PATH-243 Disease of Field Crops and their Management 2+1=3
ENTO-242 Insect Ecology, Integrated Pest Management and Beneficial Insects 2+1=3
HORT-243 Production Technology of Species, Aromatic, Medicinal and Plantation Crops 1+1=2
ECON-243 Agricultural Finance and Co-operation 1+1=2
ASDS-242 Livestock Breeding and Nutrition 1+1=2

2009-10 : List of Students Admitted
Sr.No Uni.Enrol.No. Name of Students Permanent Address Date of Birth Cast with Sub-Cast
1* HH/1005 ATRAM VARSHA GAJANAN AT+POST – MAZARI WARD NO.1 BHADRAWATI, DIST-CHARDRAPUR-444401

17/8/1988

ST PRADHAN
2 HH/1006 AWASARE RUPALI SHARAD VITHAL GUJARI WARD, PAONI, TAH-PAONI, DIST-BHANDARA 20/31990

OBC KUNBI

3 HH/1007 BELEY PUNAM NARENDRA AT+POST–WELTUR, TAH-KUHI, DIST-NAGPUR-441211 17/5/1992

SC MAHAR

4 HH/1008 BHONDE SHAILESH TUKARAM S/O TUKARAM LAHUJI BHONDE, CITY-DHANORA, TAH+DIST GADCHIROLI-442606 17/6/1999 SBC GOWARI
5 HH/1009 BOSARE SUMIT LAKESHWAR AT+POST-WARD NO 6, LAKHANI, CITY-LAKHANI, TAH+DIST-BHANDARA-441804 12/10/1991 OBC KUMBHAR
6 HH/1010 CHAVAN DINESH NAMDEORAO

AT+POST-JODMAHA, TAH-KALAMB, DIST-YAVATMAL-446001

06/10/1991

VJ BANJARA

  7* HH/1011 CHIKHLONDE RAJU ASHOK AT+POST-LODHITOLA, TAH-GONDIA, DIST-GONDIA-441601 09/11/1991

OBC LODHI

8 HH/1012 DARWALKAR YOGESH SUDHAKARRAO AT-SAWALA, POST-JALKA PAIACHE, DHAMANGAON RLY, DIST-AMRAVATI-444709 14/5/1986

OBC SUTAR

9 HH/1013 DONGARWAR YUGESH ASHOK AYUSH NAGAR PT. NO. 108 DURGAPUR ROAD, CHADRAPUR-442401 14/9/1991

NT DHIWAR

10 HH/1014 FULZELE RASHMI PRAMOD RAJE RAGHUJI NAGAR PT. NO. 4/7, NEAR KAMALA NEHARU COLLEGE , NAGPUR-440009 19/9/1991

SC MAHAR

11 HH/1015 GAJBHIYE AMREESH RAMESH AT-SUREWADA, POST-MATORA, TAH+DIST-BHANDARA-441904 02/7/1987

SC MAHAR

12 HH/1016 GHARDE GAURAAV SUKHARAM C/O S.S.GHARDE, BANK COLONY STATION ROAD 01/7/1992

SC MAHAR

MPCA Events
mpca-event
MPCA Video
video events
Admission
admission-open-mpca-agri